Przewodnik. Prawo do zwrotu VAT.

  1. Kiedy można dostać zwrot VAT?
  2. Kiedy nie można dostać zwrotu VAT?
  3. Inne dokumenty uznawane za fakturę
  4. Czy mogę odliczyć VAT od kupna, najmu, leasingu samochodu, paliwa i serwisu samochodu?
  5. Czy mogę odliczyć VAT od kosztów mieszkania?
  6. Przykłady zakupów dających prawo zwrotu VAT
  1. Kiedy można dostać zwrot podatku VAT?

Przepis z ustawy o VAT mówiący o prawie do odliczenia podatku jest krótki i bardzo ogólny. VAT naliczony można odliczyć w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wydatek będący podstawą odliczenia musi być właściwie udokumentowany, najczęściej jest to faktura VAT. Czyli musisz uzasadnić, dlaczego usługa lub towar jest wykorzystywany w Twojej działalności.

  1. Kiedy nie można dostać zwrotu podatku VAT?

Przepisy opisują również okoliczności, w których prawo do odliczenia podatku VAT nie przysługuje lub jest ograniczone. Są to przede wszystkim zakupy:

  • usług noclegowych (hotele), usług gastronomicznych (jedzenia w restauracji),
  • gdy nie ma VAT na fakturze,
  • gdy jest VAT, ale z innego państwa niż Polska,
  • reprezentację, czyli np. loty prywatnym samolotem, wynajem łodzi,
  • wydatki na ubrania oraz kwestie zdrowotne, np. zakup okularów.
  1. Inne dokumenty uznawane za fakturę.

Aby odliczyć VAT, powinieneś mieć Fakturę wystawioną przez sprzedawcę wraz z Twoimi danymi. Dane do faktury podajemy przed dokonaniem zakupu. Jeśli na Fakturze nie ma Twoich danych, nie odliczysz VAT. Od powyższej zasady istnieją przede wszystkim dwa wyjątki, gdy:

cena wynosi do 450 zł. Wtedy wystarczy paragon z kasy fiskalnej z Twoim numerem NIP.

Bilet jednorazowego za przejazd autostradą płatną, koleją. Wtedy nie trzeba żadnych Twoich danych.

  1. Czy mogę odliczyć VAT od kupna, najmu, leasingu samochodu, paliwa i serwisu samochodu?

Jako że samochody są wykorzystywane prywatnie oraz do działalności gospodarczej, ustawodawca daje prawo do odliczenia 50% od zakupu, najmu, leasingu samochodu oraz wszystkich wydatków związanych z samochodem, czyli zakupu paliwa, usług serwisu i wymiany części.

  1. Czy mogę odliczyć VAT od kosztów mieszkania?

Zostało to omówione w osobnym poście https://podatki-w-it.pl/pl/przewodnik-po-odliczaniu-vat-dla-home-office-jak-optymalizowac-koszty-mieszkania-i-pracy/

  1. Przykłady zakupów dających prawo zwrotu VAT

Każdy zakup należy analizować indywidualnie, określając, czy jest potrzebny w związku z działalnością gospodarczą. Poniżej przykłady standardowych wydatków:

  • Sprzęt i usługi do bezpośredniego świadczenia usług IT: komputer, telefon, smartwatch, słuchawki, XBox, PlayStation, pendrive, powerbank, kupno internetu; plecak na laptop, torba na dokumenty, zeszyty, notatniki, papier A4, długopisy, ołówki.
  • Przestrzeń domowa do pracy – Home Office: biurko, fotel, podstawka pod laptop, szafka na dokumenty, kwiaty, doniczki, klimatyzator, oczyszczacz powietrza.
  • Środki transportu do biura/w sprawach firmowych: samochód, rower, hulajnoga elektryczna, bilety na pociąg, bilet na płatną autostradę.
  • W sytuacji spotkań z kontrahentami, wydatki na standardowy poczęstunek:

kawa, herbata, cukier, cytryna, woda, cukierki.

Pamiętaj, że każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny i właściwej dokumentacji, aby uniknąć problemów podczas ewentualnej kontroli skarbowej .”