Przewodnik. Prawo do zwrotu VAT.
- Kiedy można dostać zwrot VAT?
- Kiedy nie można dostać zwrotu VAT?
- Inne dokumenty uznawane za fakturę
- Czy mogę odliczyć VAT od kupna, najmu, leasingu samochodu, paliwa i serwisu samochodu?
- Czy mogę odliczyć VAT od kosztów mieszkania?
- Przykłady zakupów dających prawo zwrotu VAT
- Kiedy można dostać zwrot podatku VAT?
Przepis z ustawy o VAT mówiący o prawie do odliczenia podatku jest krótki i bardzo ogólny. VAT naliczony można odliczyć w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wydatek będący podstawą odliczenia musi być właściwie udokumentowany, najczęściej jest to faktura VAT. Czyli musisz uzasadnić, dlaczego usługa lub towar jest wykorzystywany w Twojej działalności.
- Kiedy nie można dostać zwrotu podatku VAT?
Przepisy opisują również okoliczności, w których prawo do odliczenia podatku VAT nie przysługuje lub jest ograniczone. Są to przede wszystkim zakupy:
- usług noclegowych (hotele), usług gastronomicznych (jedzenia w restauracji),
- gdy nie ma VAT na fakturze,
- gdy jest VAT, ale z innego państwa niż Polska,
- reprezentację, czyli np. loty prywatnym samolotem, wynajem łodzi,
- wydatki na ubrania oraz kwestie zdrowotne, np. zakup okularów.
- Inne dokumenty uznawane za fakturę.
Aby odliczyć VAT, powinieneś mieć Fakturę wystawioną przez sprzedawcę wraz z Twoimi danymi. Dane do faktury podajemy przed dokonaniem zakupu. Jeśli na Fakturze nie ma Twoich danych, nie odliczysz VAT. Od powyższej zasady istnieją przede wszystkim dwa wyjątki, gdy:
cena wynosi do 450 zł. Wtedy wystarczy paragon z kasy fiskalnej z Twoim numerem NIP.
Bilet jednorazowego za przejazd autostradą płatną, koleją. Wtedy nie trzeba żadnych Twoich danych.
- Czy mogę odliczyć VAT od kupna, najmu, leasingu samochodu, paliwa i serwisu samochodu?
Jako że samochody są wykorzystywane prywatnie oraz do działalności gospodarczej, ustawodawca daje prawo do odliczenia 50% od zakupu, najmu, leasingu samochodu oraz wszystkich wydatków związanych z samochodem, czyli zakupu paliwa, usług serwisu i wymiany części.
- Czy mogę odliczyć VAT od kosztów mieszkania?
Zostało to omówione w osobnym poście https://podatki-w-it.pl/pl/przewodnik-po-odliczaniu-vat-dla-home-office-jak-optymalizowac-koszty-mieszkania-i-pracy/
- Przykłady zakupów dających prawo zwrotu VAT
Każdy zakup należy analizować indywidualnie, określając, czy jest potrzebny w związku z działalnością gospodarczą. Poniżej przykłady standardowych wydatków:
- Sprzęt i usługi do bezpośredniego świadczenia usług IT: komputer, telefon, smartwatch, słuchawki, XBox, PlayStation, pendrive, powerbank, kupno internetu; plecak na laptop, torba na dokumenty, zeszyty, notatniki, papier A4, długopisy, ołówki.
- Przestrzeń domowa do pracy – Home Office: biurko, fotel, podstawka pod laptop, szafka na dokumenty, kwiaty, doniczki, klimatyzator, oczyszczacz powietrza.
- Środki transportu do biura/w sprawach firmowych: samochód, rower, hulajnoga elektryczna, bilety na pociąg, bilet na płatną autostradę.
- W sytuacji spotkań z kontrahentami, wydatki na standardowy poczęstunek:
kawa, herbata, cukier, cytryna, woda, cukierki.
Pamiętaj, że każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny i właściwej dokumentacji, aby uniknąć problemów podczas ewentualnej kontroli skarbowej .”